Anasayfa » Yavaşça Şahin Camii
Yavaşça Şahin Camii - Yavasca Sahin Mosque
Yavaşça Şahin Camii - Yavasca Sahin Mosque

Yavaşça Şahin Camii

Yavaşça Şahin Camii Tarihçesi

Yavaşça Şahin Camii‘nin kurucusu, Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’un fethine katılan askerlerden Yavaşca Şahin’dir. Yavaşca Şahin’in mezarı caminin avlusunda yer almaktadır. Minberini Seyyid Mehmed Efendi koydurmuştur. Yavaşca Şahin Mehmed Ali Paşa Camii, 1950 yılında yeniden inşa edilmiştir.Adres:
Tahtakale Mh. 34116 Fatih/İstanbulKoordinat:
41.015873, 28.967616
Enlem: 41°0’57.97¨N (41.016102)
Boylam: 28°58’4.94¨E (28.96804)

Yaptıran: Yavaşca Şahin

Yapılış Tarihi: 15. yy

Tadilat: 1950

Minare: 1

Not: Fetih devri camilerinden

Yavaşça Şahin Camii kare planlıdır. Tek kubbeli duvarları taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Doğu cephesi sağır bırakılmıştır. Ekrem Hakkı Ayverdi’ye göre, Caminin inşa edildiği arsanın kıymetli olmasından kaynaklanmaktadır. Ayverdi’ye göre, 2 kubbeli ve son cemaat yeri olması gerekirken günümüzde ise son cemaat yeri inşa edilmemiştir. Camiyi çevreleyen pencereler alt ve üst kısım olmak üzere 9 tanedir. Bunların 5 tanesi alt kısımda, 4 tanesi üst kısımda yer almaktadır. Alt kısımdaki pencereler, sivri boşaltma kemerleriyle donatılmış taştan dikdörtgen sövelidir. Üst kısımdaki pencerelerde ince uzun sivri kemerli ve alçı revzenlidir (Süslü pencere).

Yavaşça Şahin Camii‘nin kubbe kasnağında ise sivri kemerli 4 adet pencere bulunmaktadır. Kubbesine Türk üçgenleriyle geçilmektedir. Kuzeybatısında yer alan minare ise tuğladan ince uzun gövdeli olup tek şerefeli ve sivri külahlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir