Anasayfa » Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii , Fatih
Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii - Yayla Kambur Mustafa Pasha Mosque
Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii - Yayla Kambur Mustafa Pasha Mosque

Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii , Fatih

Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii Tarihçesi

Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii‘nin yerinde daha evvel Bizans devrinden kalma bir mahzen bulunmaktaydı. Halk tarafından Kafir-i Kebir Mahzeni ismi ile anılan bu yapı, 23×12 m. ölçülerindedir. Cami, bu mahzen üzerine, Bağdat Valiliği görevinde bulunan ve 1665 yılında vefat eden Mustafa Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırılmıştır.

Adres:
İskender Paşa Mh.
34091 Fatih/İstanbul

Koordinat:
41.015431, 28.948857
Enlem: 41°0′55.55″N (41.015431)
Boylam: 28°56′55.89″E (28.948857)

Yapılış Tarihi: 17. Yy.

Yaptıran: Mustafa Paşa

Tadilat: 2006

Minare: 1

1918 yılında meydana gelen Cibali yangınında, bu cami de büyük bir zarar görmüş ve uzun yıllar harabe halinde kalmıştır. 1950 yılında da bu harabe yapı tamamen yıktırılmıştır. Eski fotoğraf ve belgelerden yararlanarak, hayırsever vatandaşlar yardımı ile betonarme olarak inşasına başlanmış ve 2006 yılında ibadete açılmıştır.

Yayla Kambur Mustafa Paşa Camii‘nin asıl kapısı Hacı Salih Efendi Sokağı’nda, diğer kapısı Sofular Caddesi’ndedir. Yapı, bu iki sokağın arasında bulunmaktadır. Hacı Salih Efendi Sokağı’ndan bahçeye mermer merdivenlerle çıkılmaktadır. Zira avlu sokak kotundan daha yüksekte yer almaktadır.

Kareye yakın bir plana sahip olan cami iki katlı olup duvarlar bir sıra tuğla, bir sıra kesme taş ile örülmüştür. İç mekânda altlı-üstlü iki sıra pencere bulunmaktadır. Kürsü ve minber ahşap, mihrap alçıdandır. Tavan, ahşap çıtalarla küçük kare şekilleri verilerek kaplanmıştır. Üst mihrap, ahşap direkler üzerindedir.

Minarenin gövdesi de tuğla iken yangın sonrası kesme taştan örülmüştür.

Haziresinde, Fatih Külliyesi müderrislerinden Sarıgez Nureddin Efendi ve Beyzavi Tefsiri üzerine açıklayıcı kitap yazan Sinanedin Yusuf Efendi’nin kabri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir